DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Awaria instalacji elektrycznej – co robić?

Niestety nie da się całkowicie uniknąć problemów z elektrycznością. Można je co prawda ograniczyć do minimum, ale nigdy nie ma się pewności, kiedy wydarzy się coś niespodziewanego. Na szczęście awaria instalacji elektrycznej rzadko jest na tyle poważna, aby skutecznie utrudniała życie. Co jednak robić, gdy się przydarzy? Sprawdźmy dostępne opcje.

Zlokalizowanie źródła awarii instalacji

Gdy tylko zabraknie zasilania, należy upewnić się, że problem dotyczy tylko jednego domu czy mieszkania. W tym celu warto skontaktować się z sąsiadami lub sprawdzić, czy na klatce schodowej włącza się światło. Jeśli nikt inny nie ma z tym kłopotów, to nastąpiła awaria instalacji elektrycznej w mieszkaniu. To otwiera zupełnie inne możliwości podjęcia dalszych kroków.

Bezpieczniki czy większa awaria instalacji elektrycznej w domu?

W większości przypadków dochodzi do zwykłego rozłączenia bądź przepalenia bezpieczników, czyli tzw. korków. Wówczas należy wymienić go na nowy. To nic trudnego i każdy sobie z tym poradzi. Awaria instalacji elektrycznej w domu z „eskami” jest jeszcze prostsza. Wyłącznik nadmiarowo-prądowy to nowoczesny system zabezpieczeń. Aby przywrócić zasilanie w mieszkaniu, wystarczy przywrócić ciągłość obwodu elektrycznego poprzez podniesienie małej dźwigni. To nie tylko bardzo wygodne, ale również całkowicie bezpieczne rozwiązanie, które obecnie stanowi już standard we wszystkich nowych instalacjach.

Zdarzają się też sytuacje wystąpienia zwarcia o dużej mocy. Wtedy dochodzi do wyłączenia głównego bezpiecznika. Znajduje się on przy liczniku prądu (np. na klatce schodowej). I to właśnie tam należy zmienić korki.

Co robić, gdy awaria instalacji elektrycznej w mieszkaniu jest poważniejsza?

Jeśli wymiana korków nie pomaga, to sprawa jest poważniejsza. Samodzielna próba naprawy staje się wówczas niemożliwa. Duża awaria instalacji wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiednich narzędzi oraz uprawnień. W przeciwnym wypadku ryzykuje się nawet własne zdrowie. Warto więc zadzwonić po fachowców, którzy zlokalizują usterkę i szybko przywrócą przepływ prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *