DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Jak naprawić przewiercony kabel?

W trakcie wykonywania prac remontowych może dojść do różnych, niespodziewanych sytuacji. Jedną z częstszych jest przewiercenie przewodu elektrycznego biegnącego w ścianie. Dowiedz się, jak naprawić przewiercony kabel, gdyż jest to usterka, z którą w większości przypadków, można poradzić sobie samemu. Radzimy również co zrobić, by nie doszło do przerwania przewodu w trakcie remontu.

Przewiercony kabel w ścianie – kiedy może do tego dość?

Do przewiercenia lub przecięcia kabla w ścianie może dojść przy wykonywaniu rozmaitych czynności z wykorzystaniem elektronarzędzi, takich jak wiertarka, wkrętarka, młot udarowy czy szlifierka kątowa. Przykłady prac, mogących zakończyć się zniszczeniem instalacji to m.in.:

– wiercenie otworów w ścianach,

– montaż różnych elementów za pomocą wkrętów,

– skuwanie starych tynków,

– wycinanie elementów ze ściany lub zabudowy.

Na szczęście na przewiercony kabel w ścianie jest prosty sposób – najpierw jednak powiemy Ci, co zrobić, aby w ogóle nie doszło do jego przerwania.

Przewiercony przewód w ścianie – jak do tego nie dopuścić?

Zgodnie ze sztuką elektroinstalacyjną, przewody pomiędzy poszczególnymi gniazdkami, puszkami czy włącznikami powinny być prowadzone poziomo lub pionowo. Właśnie po to, by nawet ukryte w ścianach, pozostawały stosunkowo łatwe do zlokalizowania. Niestety, wielu inwestorów, w poszukiwaniu oszczędności, godzi się na prowadzenie kabli na ukos i pod najróżniejszymi kątami, gdyż w ten sposób instalację da się wykonać, zużywając nieco mniejszą ilość kabla. W efekcie przewody mogą być dosłownie wszędzie, więc i o przewiercony kabel nietrudno.

Aby temu zapobiec, przed rozpoczęciem prac z użyciem wiertarki, młota czy szlifierki, sprawdź, czy w miejscu, gdzie zamierzasz wiercić, kuć czy ciąć, nie przebiega akurat żaden kabel. W tym celu użyj detektora przewodów, który pozwala precyzyjnie namierzyć okablowanie ukryte pod tynkiem lub wewnątrz zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Lokalizator wykorzystuje wpływ metali na wytwarzane przez siebie pole magnetyczne. Jeśli urządzenie wykryje przewód (pod napięciem lub bez), częstotliwość drgań ulegnie zmianie, co sprzęt zasygnalizuje odpowiednim alarmem.

Zakup wykrywacza kabli to koszt ok. 100 zł. Jeśli nie chcesz inwestować w jego kupno, możesz go również wypożyczyć w okolicznych wypożyczalniach elektronarzędzi.

Jak naprawić przewiercony kabel w ścianie?

Jeśli trafi nam się przewiercony kabel – jak naprawić to jedna z pierwszych rzeczy, jaka wpiszemy w wyszukiwarkę. Jeżeli po wykonaniu niefortunnego przewiertu w mieszkaniu zabrakło prądu, to prawdopodobnie, na powyższe rady jest już za późno. Na szczęście przewiercony przewód w ścianie to nie koniec świata i stosunkowo łatwo możesz go naprawić. Przede wszystkim – odłącz zasilanie sieciowe i upewnij się, że w obwodzie nie ma prądu. W miejscu, gdzie przewód uległ przerwaniu, ostrożnie odkuj tynk tak, aby można było zamocować puszkę podtynkową. Po zdjęciu izolacji i oczyszczeniu przewodów połącz je ponownie za pomocą kostki i całość umieść w puszcze, zamykając ją. Miejsce wokół puszki dokładnie zaszpachluj, a następne otwory wykonuj już w miejscach pozbawionych przewodów!

Przewiercony kabel – kiedy wezwać elektryka?

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik dokładnie rozjaśnił Ci kwestię bezpiecznej naprawy przewierconego przewodu. Jeśli jednak nie masz pewności, czy poradzisz sobie z usterką, lepiej skorzystać z pomocy elektryka. Nasza firma szybko i niedrogo naprawi przewiercony kabel w ścianie, korzystając z profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Skontaktuj się z nami już dziś i zyskaj gwarancję solidnie wykonanej usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *