DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Jak naprawić wypadające gniazdko?

Niewłaściwie korzystanie z gniazdka elektrycznego w końcu doprowadza do jego wypadnięcia. Dzieje się to najczęściej wtedy, gdy odłącza się kabel od urządzenia bez przytrzymania obudowy, z dużą siłą. W ten sposób stwarza się poważne niebezpieczeństwo podczas korzystania z elementu bądź całkowicie uniemożliwia się do niego dostęp. Jak naprawić wypadające gniazdko? Na szczęście każdy poradzi sobie z tym bez problemu.

Wypadające gniazdko – jak przygotować się do pracy?

Zanim jednak przystąpi się do napraw, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Wyłączenie prądu to konieczność. W przeciwnym wypadku naraża się na porażenie – i to niezależnie od stanu gniazdka. Dla pewności można przy pomocy próbnika sprawdzić, czy prąd faktycznie został odłączony. Poza tym trzeba zaopatrzyć się w śrubokręt, a w przypadku starych instalacji – również gumki recepturki. Jeśli wypadające gniazdko znajduje się w ciemnym miejscu (np. łazience bez okien), to przyda się też latarka lub inne bezprzewodowe źródło światła.

Na czym polega naprawa wyrwanego gniazdka?

Dopiero teraz można spokojnie rozpocząć pracę. Nierzadko trwa ona najwyżej kilka minut. Wypadające gniazdko elektryczne należy po prostu docisnąć do ściany i ułożyć w taki sposób, aby umiejscowienie śrub pokrywało się z otworami w ścianie. Następnie wystarczy przykręcić elementy aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Czasem jednak obudowa nie daje się tak łatwo przytwierdzić do powierzchni. Co robić w takiej sytuacji? Naprawa wyrwanego gniazdka może wtedy obejmować odkręcenie całej obudowy, aby sprawdzić przyczynę. Po bokach puszki zamontowane są śruby. Należy sprawdzić, czy są odpowiednio przykręcone, a jeśli nie – użyć śrubokrętu. To powinno rozwiązać problem.

Stare instalacje korzystały z gumek recepturek jako sposobu mocowania. Z czasem tracą one swoje właściwości (rozciągają się lub wręcz pękają), więc warto wymienić je na nowe. Następnie wystarczy przytwierdzić obudowę do ściany i dokręcić śrubki do momentu, w którym poczuje się opór.

Kiedy wypadające gniazdko elektryczne wymienić na nowe?

Nie zawsze w grę wchodzi opisana powyżej naprawa. Urwane gniazdko z pęknięciami lub innymi uszkodzeniami mechanicznymi nie nadaje się do dalszej eksploatacji. To nie tylko kwestia estetyki, ale też bezpieczeństwa użytkowania. Obudowa ma przede wszystkim chronić instalację przed przedostawaniem się czynników zewnętrznych do środka. Należy więc zakupić nową osłonę i zamocować tak, jak zostało już wspomniane.

To wszystko, co należy wiedzieć w tej sprawie. Z całą pewnością każdy poradzi sobie z wypadającym gniazdkiem elektrycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *