DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Jak odczytywać licznik prądu?

Właściciele domów lub mieszkań często we własnym zakresie przeprowadzają regularne odczyty z licznika energii elektrycznej, aby sprzedawca prądu mógł na tej podstawie dokonać rozliczenia. Jak odczytać stan licznika prądu? To pytanie, które zwykle zadają właściciele nowo wybudowanej nieruchomości bądź dopiero co zakupionego lokalu. Wtedy wiele osób podejmuje takie działanie po raz pierwszy. W krótkim artykule wyjaśniamy jak odczytać licznik elektryczny.

Licznik prądu jak odczytać zużycie z poszczególnych rodzajów urządzeń?

Zanim jeszcze odpowiemy na pytanie: jak odczytywać licznik prądu, warto wyjaśnić czym w ogóle charakteryzuje się taki miernik. Standardowy licznik, który można znaleźć w wielu polskich domach czy mieszkaniach, jest prostym urządzeniem, zasilanym przepływającą przez niego energią  elektryczną. Najczęściej spotykaną jednostką rozliczeniową w przypadku prądu jest kilowatogodzina (kWh).

Odczytu licznika powinno dokonywać się raz w każdym, określonym przez sprzedawcę energii, okresie rozliczeniowym i przekazywać wynik firmie energetycznej. Można zrobić to na kilka sposobów – za pośrednictwem telefonicznego biura obsługi klienta, punktów stacjonarnych, aplikacji mobilnej lub internetowej platformy. Często za odczyty odpowiedzialny jest inkasent danego dostawcy.

Warto jednak pamiętać, że to jak odczytać stan licznika prądu nie zależy od firmy energetycznej, ale od rodzaju takiego urządzenia. Zwykle do czynienia mamy z dwoma najpopularniejszymi modelami liczników: cyfrowym i indukcyjnym, ale wyróżnić można również inne wersje, np. dwukierunkowe.

Jak odczytać licznik energii elektrycznej cyfrowy?

Elektroniczny czy też cyfrowy licznik prądu to jeden z najnowocześniejszych modeli tego typu urządzeń. Spotykany zwłaszcza w nowym budownictwie, ale coraz częściej instalowany również w starszych nieruchomościach. W tego typu modelach zamiast tradycyjnej, kręcącej się tarczy, wykorzystuje się zaawansowane układy scalone. Wyświetlacz jest cyfrowy, co ułatwia przeprowadzenie odczytu. Najnowocześniejsze, inteligentne modele cyfrowych liczników pozwalają także na zdalny odczyt wartości.

Według wielu opinii to dokładny i niezawodny licznik prądu. Jak odczytać z niego zużycie energii elektrycznej? Wystarczy spisać cyfry wyświetlane na ekranie i przekazać je za pomocą jednego z wcześniej wspomnianych sposobów firmie energetycznej. Trzeba pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na wyświetlane kody OBIS, którymi oznacza się rodzaj prezentowanych informacji. Zwykle są one szczegółowo opisane na obudowie licznika prądu.

W przypadku urządzeń umieszczanych w gospodarstwach domowych najczęściej będziemy mieli do czynienia z taryfą jednostrefową, oznaczoną kodem 1.8.0, 15.8.0 lub 1.5.8.0. W takim przypadku wyświetlane będzie całkowite zużycie, czyli ilość energii elektrycznej pobranej z sieci w kWh. Należy zwrócić uwagę na to, by stan licznika podawać zawsze w pełnych kWh, bez części ułamkowych. Jeśli dysponujemy licznikiem dwukierunkowym, wykorzystywanym w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznych, w odczytach istotny będzie również pomiar energii elektrycznej oddanej do sieci w kWh, który oznaczany jest kodem: 2.8.0.

Jak odczytać licznik elektryczny w taryfie dwustrefowej?

Część gospodarstw domowych decyduje się jednak na pobieranie energii elektrycznej w ramach taryfy wielostrefowej. Polega ona na tym, że za zużycie prądu obowiązują różne stawki, zależne od określonych godzin. Taryfa dla gospodarstw domowych jest zwykle podzielona na dwie strefy – dzienną i nocną. Jak odczytać stan licznika prądu w takiej sytuacji? Nie ma tutaj dużej różnicy względem standardowego odczytu w standardowej taryfie. Wystarczy podać stan licznika dla obu stref. Rodzaj strefy oznaczany jest ostatnią cyfrą w kodzie OBIS, np. dla strefy I będzie wyświetlany kod 1.8.1.

Jak odczytywać licznik prądu indukcyjny?

Indukcyjne liczniki to klasyczne modele, znane w polskich domach od wielu lat. Trudno ich nie rozpoznać. Charakteryzują się tarczą wykonaną z metalu, która obraca się proporcjonalnie do ilości zużywanej energii elektrycznej – im więcej mocy pobiera, tym szybciej kręci się zębate koło. Z tego typu liczników wyniki zwykle spisuje inkasent firmy energetycznej, ale można również dokonać odczytu we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać o tym, że spisany pomiar należy podać dostawcy energii bez zer z przodu i bez miejsc po przecinku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *