DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Typ instalacji a podłączenie płyty indukcyjnej

Komfort użytkowania płyt indukcyjnych oraz ich nowoczesna estetyka czynią je jednymi z najpopularniejszych artykułów gospodarstwa domowego. O ile duży wybór dostępnych w sklepach modeli pozwala idealnie dopasować urządzenie do własnych potrzeb, to podłączenie kuchenki indukcyjnej może okazać się sporym wyzwaniem. Sprawdź, jak zrobić to samodzielnie i czy warto zlecić taki montaż specjaliście.

Jeśli decydujesz się na samodzielną instalację kuchenki indukcyjnej, musisz posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu budowy instalacji elektrycznych. W przeciwnym razie lepiej, jeśli tego typu usługą zajmie się fachowiec. Jeśli jednak chcesz wykonać montaż samemu, sprawdź, czy posiadasz instalację jednofazową o napięciu 230 V czy trójfazową (400 V). W zależności od tego musisz dopasować płytę indukcyjną, która będzie przystosowana do obsługi odpowiedniego napięcia.

Zastanawiasz się, jak podłączyć indukcję do instalacji o standardowym napięciu 230 V? Podpięcie wtyczki do gniazdka to finalny krok, jednak wcześniej musisz wybrać odpowiednią konfigurację urządzenia i w odpowiedni sposób połączyć przewody. W tym celu kieruj się wskazaniami w instrukcji urządzenia. Pamiętaj, że nieprawidłowe połączenie kabli może skutkować poważną awarią i zagrażać bezpieczeństwu domowników oraz sąsiadów.

Aby wykonać podłączenie płyty indukcyjnej 230 V, niezbędny jest kabel 3 x 4 mm2. Dla bezpieczeństwa stosowanym standardem jest przyłączenie indukcji do oddzielnego obwodu elektrycznego z osobnym zabezpieczeniem.

Nieco inaczej wygląda podłączenie kuchenki indukcyjnej pod instalację siłową, o napięciu 400 V. Do wykonania tej czynności potrzebny jest kabel 5 x 2,5 mm2. Dostępne w sprzedaży modele płyt różnią się schematem podłączania, dlatego przed rozpoczęciem instalacji, uważnie przeczytaj instrukcję producenta. Warunkiem bezpiecznego działania urządzenia jest prawidłowe połączenie przewodów, oznaczonych odpowiednimi kolorami:

  • czarny, czerwony, brązowy – przewody fazowe (L),
  • niebieski – przewód neutralny (N),
  • zielono-żółty – przewody ochronne (PE).

Podłączenie samemu czy z elektrykiem?

Biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje, jakie może wywołać nieprawidłowe samodzielne podłączenie indukcji, z porażeniem i pożarem całego domu włącznie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca. Uprawniony elektryk podłączenie płyty indukcyjnej wykona zgodnie z obowiązującymi standardami, jednocześnie sprawdzając całą instalację pod kątem bezpieczeństwa. Warto również pamiętać, o tym, że przepisy nakazują, by podłączenie płyty indukcyjnej wykonał specjalista z uprawnieniami. W wielu przypadkach niedochowanie tego obowiązku skutkuje utratą gwarancji. Świadectwa profesjonalnej instalacji może zażądać również ubezpieczyciel w przypadku likwidacji ewentualnej szkody. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak bezcenne poczucie bezpieczeństwa własnego oraz swoich bliskich, zwłaszcza że cena za podłączanie płyty indukcyjnej wynosi zwykle nie więcej niż kilka procent wartości samej kuchenki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *