DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Jak wymienić bezpieczniki w domu?

Stałym elementem każdej instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Ich rolą – jak wskazuje sama nazwa – jest zabezpieczanie poszczególnych obwodów lub całego systemu, przed awarią powodowaną regularnym lub chwilowym przeciążeniem instalacji. Jeśli planujesz modernizację rozdzielnicy i chcesz wymienić stare „korki” na nowe, ten artykuł powstał z myślą o Tobie. Dowiedz się, jak wymienić bezpiecznik w domu i sprawdź, jak powinna wyglądać wymiana skrzynki bezpiecznikowej.

Wymiana bezpiecznika w domu a jego rodzaj

W każdym domu, biurze lub dowolnym, innym obiekcie znajduje się wiele urządzeń zasilanych energią elektryczną. W sytuacji, gdy instalacja prądowa ulega przeciążeniu, ze względu na zbyt duży pobór mocy, bezpieczniki przepalają się lub wyłączają, rozłączając tym samym obwód elektryczny. Dzięki temu chronią zarówno instalację, jak i pracujące w niej urządzenia.

Prawidłowa odpowiedź na pytanie o to, jak wymienić bezpiecznik, zależy od tego, jaki rodzaj zabezpieczeń występuje w Twojej skrzynce rozdzielczej. Ich dwa najpopularniejsze typy to bezpieczniki topikowe oraz automatyczne.

Bezpieczniki topikowe

Topikowe bezpieczniki, ze względu na swój kształt popularnie określane jako „korki”, to element charakterystyczny dla starego budownictwa. Znajdują się zwykle w instalacjach liczących kilkanaście-kilkadziesiąt lat. Znajdujący się w bezpieczniku cienki drut, nagrzewa się w trakcie przepływu prądu, a w sytuacji, gdy pobór mocy w instalacji przekracza dopuszczalne obciążenie obwodu, ulega stopieniu. W ten sposób dopływ prądu zostaje przerwany, a bezpiecznik musi zostać wymieniony.

Prawidłowa wymiana bezpiecznika topikowego wymaga doboru właściwego „korka”. Musi on odpowiadać wartości prądu znamionowego dotychczasowego zabezpieczenia. Może ono wynosić np. 4, 16 lub 25 A. Należy również uwzględnić zapotrzebowanie całego obwodu, generowane przez pracujące w nim urządzenia.

Nie należy przeprowadzać jedynie naprawy stopionego drutu, popularnie określanej watowaniem bezpieczników, ponieważ grozi to zawyżeniem wartości prądu znamionowego i może prowadzić do spalenia urządzeń elektrycznych!

Bezpieczniki automatyczne

Drugim, spotykanym przede wszystkim w nowo projektowanych instalacjach elektrycznych, rodzajem zabezpieczenia prądowego są bezpieczniki automatyczne. W momencie, gdy przepływa przez nie prąd o zbyt dużym natężeniu, następuje natychmiastowe rozłączenie układu stykowego sprzężonego z bezpiecznikiem, przez co odcięty zostaje przepływ prądu. Wielką zaletą stosowania automatycznych korków jest to, że w momencie przerwania obwodu, wymiana bezpiecznika nie jest potrzebna. Jedynym co musisz zrobić, by przywrócić zasilanie, jest ponowne przestawienie dźwigni bezpiecznika na tablicy rozdzielczej do pozycji włączonej.

Jak widać, posiadając instalację wyposażoną w korki automatyczne, nie musisz przejmować się tym, jak wymienić bezpiecznik w domu. Nie musisz również pamiętać o tym, by zawsze mieć ich kilka w zapasie, jak ma to miejsce w przypadku bezpieczników topikowych. Przede wszystkim jednak powodem, dla którego warto zainwestować w zautomatyzowane zabezpieczenie instalacji, jest poprawa bezpieczeństwa.

Wymiana skrzynki prądowej – jak zrobić to bezpiecznie?

Właśnie dlatego, wielu właścicieli budynków ze starą instalacją decyduje się na modernizację rozdzielnicy, określaną jako wymiana skrzynki prądowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wymaga ona opracowania odpowiedniego projektu, a często również modernizacji lub wymiany całej instalacji elektrycznej. Mimo że cały proces może wydawać się pracochłonny, zdecydowanie warto zainwestować w nową tablicę rozdzielczą, szczególnie gdy bezpieczniki i przewody mają kilkadziesiąt lat. Chcesz wymienić bezpiecznik lub zmodernizować rozdzielnicę? Znajdź dobrego elektryka! Już dziś skontaktuj się z nami i zleć niezbędne prace specjaliście z uprawnieniami. Przekonaj się, że wymiana bezpiecznika w domu lub modernizacja skrzynki nie muszą być drogie. Zyskaj gwarancję bezpieczeństwa na lata i dostosuj swoją instalację do wymogów nowoczesnych urządzeń elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *