DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Jak zaoszczędzić na prądzie – porady i triki

Wzrost cen energii elektrycznej nie napawa optymizmem. Z każdą kolejną podwyżką cen prądu, uwaga konsumentów prywatnych i firmowych skupia się na efektywnych metodach oszczędzania, które pozwolą uniknąć nadmiernych obciążeń dla domowego budżetu. Pora zatem na optymistyczne akcenty – przedstawiamy poradnik o skutecznych sposobach na obniżenie rachunków za energię elektryczną, które nie będą skutkowały drastycznym obniżeniem komfortu życia. Co zrobić, aby płacić mniej za prąd? Jak przemodelować codzienne funkcjonowanie, aby było ono bardziej wydajne pod kątem zużycia energii?

Wybór właściwej taryfy energetycznej

Zacznijmy nasze rozważania od wyboru optymalnej taryfy za energię, która określa stawki obowiązujące w danym przedziale czasowym. Zdecydowana większość klientów indywidualnych korzysta z taryfy G11, w której cena za 1 kWh pozostaje taka sama, niezależnie od pory dobowej. Jeśli zastanawiasz się, jak płacić mniej za prąd, być może lepszym wyborem okaże się taryfa dwustrefowa, oznaczona symbolem G12. Drogi prąd w godzinach szczytowych rekompensują tutaj niskie stawki za energię w godzinach nocnych. Zaplanowanie najbardziej energochłonnych czynności na godziny obowiązywania strefy drugiej wpłynie na odczuwalne obniżenie rocznego rachunku za energię. Większość sprzętów domowych wykonuje zadania, które można bez problemu zaplanować na noc (zmywarka, pralka, suszarka bębnowa, piekarnik elektryczny sterowany czasowo itp.). Zmiana taryfy jest możliwa jednokrotnie w ciągu 12 miesięcy i wymaga jedynie zgłoszenia do sprzedawcy energii.

Patenty na energooszczędne korzystanie z kuchni

Wiele osób nie ma świadomości, jak oszczędzać na prądzie w kuchni, dlatego śpieszymy z pomocą. Wiedza, jak płacić mniej za energię elektryczną, wymaga określonych nawyków, które szybko przełożą się na zauważalne oszczędności. Korzystanie z piekarnika elektrycznego warto zaplanować w taki sposób, aby przygotować w nim jednocześnie kilka potraw. Najwięcej energii zużywa bowiem nagrzanie urządzenia do określonej temperatury. Jeśli ograniczymy ilość cykli nagrzewania, obniżymy również zużycie energii. Do lodówki nie wolno wstawiać gorących lub ciepłych potraw. Urządzenie musi bowiem zużyć dodatkowe zasoby energetyczne celem szybkiej redukcji temperatury. Korzystając ze zmywarki, warto ograniczyć się do krótkich programów z wysoką temperaturą mycia. Gotowanie wody w czajniku elektrycznym nie powinno wykraczać poza faktyczne zapotrzebowanie. Często gotujemy pełny czajnik, by zalać jeden kubek herbaty. To duży błąd, który sprawia, że z naszego portfela wyparowuje nawet kilkaset złotych w skali roku.

Sprzęt, który robi różnicę

Dokonując zakupu sprzętu RTV i AGD, wybierajmy tylko urządzenia o wysokiej klasie energetycznej (najlepiej A+++ lub A++). Warto dostosować rozmiar akcesoriów do faktycznego zapotrzebowania. Kupno największej lodówki może wydawać się atrakcyjne i wygodne, jednak standardowa rodzina raczej nie potrzebuje urządzenia pochłaniającego 1000 kW rocznie. Zaoszczędzone kilkaset złotych w ciągu 5 lat sfinansuje nam zakup nowej lodówki. Osoby nieposiadające kuchenki gazowej powinny wybrać płytę indukcyjną, która najlepiej przekazuje ciepło i ogranicza straty energii.

Wymiana domowych żarówek

Jeśli nie wiesz, jak zaoszczędzić na prądzie w domu, mamy kolejną wskazówkę – wymień wszystkie żarówki na Ledy. Oszczędności będą widoczne szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy to oświetlenie pomieszczeń odpowiada za znaczną część kosztów zużycia energii. Żarówki ledowe mają dodatkową zaletę w postaci dużej trwałości, szacowanej na 50000 godzin ciągłego świecenia. Zakup żarówek od renomowanych producentów daje gwarancję na wieloletnie użytkowanie i znaczne ograniczenie zużycia prądu.

Fotowoltaika

Nie ma co liczyć na tani prąd z sieci. Można natomiast liczyć na prąd całkowicie darmowy, wykorzystujący potęgę OZE. Montaż instalacji fotowoltaicznej będzie możliwy wyłącznie dla firm i osób zamieszkujących w domach, jednak nie mogliśmy pominąć również tej kwestii. Atrakcyjność i opłacalność fotowoltaiki nie spada nawet w obliczu nowego systemu rozliczeń, jakim jest tzw. net-billing.

Opisane tu metody, jak zaoszczędzić na prądzie, nie wyczerpują całej listy. Są natomiast skuteczną linią obrony przed podwyżkami na rynku energii. Wdrożenie nawet tych kilku sposobów będzie wyraźnie widoczne na rocznym rachunku; zaoszczędzone środki lepiej przeznaczyć na inne, ważniejsze cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *