DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Konserwacja i bezpieczne czyszczenie urządzeń elektrycznych

Każdy chce, aby sprzęt elektroniczny służył jak najdłużej. Nie da się tego jednak osiągnąć bez zadbania o jego konserwację. Czyszczenie elektroniki nie jest jednak tak proste, jak ścieranie kurzu z mebli czy mycie podłogi. Skomplikowane urządzenia wymagają większej precyzji i dostosowanych do nich rozwiązań. Przyjrzyjmy się więc temu, czego potrzebują sprzęty elektroniczne w domu.

Na czym polega czyszczenie urządzeń elektrycznych?

Komputer, telewizor, kino domowe, a nawet telefon – wszystkie urządzenia potrzebują regularnego usuwania zabrudzeń oraz dezynfekcji. Nie tylko osiada się na nich kurz, ale też różnego rodzaju drobnoustroje czy bakterie. A są to rzeczy, z których korzysta się na co dzień. Dlatego konserwacja urządzeń elektrycznych jest tak niezwykle ważna.

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności trzeba odłączyć sprzęt od gniazdka (telewizor, kino domowe itp.) lub wyjąć baterię (np. z laptopa bądź telefonu). Dopiero wtedy można przystąpić do właściwej pracy. Należy zaznaczyć, że urządzeń elektrycznych nie wolno czyścić pod bieżącą wodą ani stosować środków z alkoholem lub rozpuszczalnikami. Może to uszkodzić znajdujące się w środku komponenty. Czyszczenie urządzeń elektrycznych lepiej przeprowadzić przy użyciu miękkich ścierek. Na samym początku należy zrobić to na sucho, a dopiero potem można nawilżyć materiał lub skorzystać ze specjalnych ściereczek do sprzętów domowych.

Jak przebiega konserwacja instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczne wymagają bardziej fachowego podejścia. Na samym początku trzeba bowiem ocenić ogólny stan techniczny. Do tego niezbędne są profesjonalne przyrządy miernicze, które wykrywają nieprawidłowości (np. spadki napięcia). Następnie konserwacja instalacji elektrycznych polega na zabezpieczeniu i izolacji przewodów i ewentualnych naprawach czy wymianie zużytych elementów. System przeciwpożarowy, rozdzielnie elektryczne, gniazdka czy włączniki muszą bowiem spełniać najwyższe standardy, aby zapewnić domownikom całkowite bezpieczeństwo.

W praktyce nie da się tego wszystkiego zrobić na własną rękę. Trzeba mieć nie tylko uprawnienia, ale także rozległą wiedzę o instalacjach. Warto więc zaangażować do tego fachowców.

Jak często przeprowadzać konserwację instalacji elektrycznych?

Częstotliwość konserwacji jest ustalana przez prawo budowlane. Przeglądy powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na 5 lat. Oczywiście w wielu przypadkach czas mocno się skraca. Dla przykładu instalacje narażone na działanie czynników zewnętrznych mogą być sprawdzane co roku. Większość spółdzielni mieszkaniowych także przeprowadza serwisowanie przynajmniej raz na kilka lat.

Na sam koniec należy wspomnieć, że instalacje oraz urządzenia elektryczne muszą być użytkowane w zgodzie z zaleceniami producenta. W ten sposób zyskuje się gwarancję, że system będzie poprawnie funkcjonować przez jak najdłuższy czas. Regularna konserwacja instalacji elektrycznej poprawi wyniki i oddali ryzyko wystąpienia przewidywalnych awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *