DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

O czym trzeba pamiętać przy projektowaniu instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna ma ogromny wpływ na komfort życia. W związku z tym należy zwrócić na nią szczególną uwagę podczas projektowania. W przeciwnym wypadku korzystanie z podpiętych do niej urządzeń RTV, AGD i innych może sprawić więcej problemów niż pożytku. Projektowanie instalacji elektrycznych wymaga więc dobrego przemyślenia. Dzięki naszemu poradnikowi można dowiedzieć się o najważniejszych kwestiach z tym związanych.

Podstawowe zasady projektowania instalacji elektrycznych

Na samym początku należy się odpowiednio przygotować do tworzenia planu. Bez podstawowej wiedzy na temat liczby i rodzaju urządzeń elektrycznych, które mają docelowo znaleźć się w mieszkaniu, nie da się przejść dalej. Trzeba przy tym od razu zaplanować ich rozmieszczenie. Jeśli w danym miejscu mają zostać postawiona np. mikrofalówka oraz ekspres do kawy, to lepiej, aby był łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego. W przeciwnym razie kable będą przeszkadzać w aranżacji wnętrza. A w najgorszym wypadku stwarzać ryzyko uszkodzenia albo przewodów, albo samych urządzeń.

Liczba urządzeń jest równie ważna, co ich umieszczenie. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której pojedyncze gniazdko musi obsłużyć dwa, trzy, albo nawet więcej sprzętów elektrycznych. Wówczas trzeba posiłkować się przedłużaczami oraz rozgałęziaczami, co nie zalicza się do optymalnych rozwiązań. Trzeba bowiem pamiętać, że obwody elektryczne posiadają odrębne zabezpieczenia przed przeciążeniem oraz potencjalnym zwarciem w tablicy rozdzielczej. Zbyt wiele urządzeń podłączonych do nieprzystosowanego gniazdka może więc skutkować awarią. Dlatego właśnie projekt instalacji elektrycznej domu powinien brać pod uwagę wszystkie zmienne. A nawet wybiegać nieco w przyszłość. Założenie, że w kuchni albo salonie znajdzie się kiedyś dodatkowy sprzęt (np. zmywarka czy zestaw kina domowego) pozwoli odpowiednio zabezpieczyć instalację. Niewykorzystywane gniazdka nie niszczeją, a ich montaż nie jest taki drogi, warto więc zainwestować w kilka dodatkowych elementów.

Projekt elektryki w domu uwzględniający rozmieszczenie przewodów

Przewody służą połączeniu każdego elementu instalacji. Od nich zależy nie tylko bezpieczeństwo domu, ale również wygoda użytkowania sprzętów. Wobec tego nie można zapomnieć o właściwym projekcie. Powinien on uwzględniać kilka faktów. Po pierwsze, najlepiej zastosować pionowe i poziome ułożenie przewodów, a unikać stosowania skosów. Po drugie, przewody nie powinny znajdować się bliżej niż 15-20 cm od krawędzi ściany. Trzecią ważną zasadą projektowania instalacji elektrycznych jest zaś dywersyfikacja instalacji na kilka obwodów. Dzięki temu w przypadku awarii wciąż można korzystać z części dostępnych w domu urządzeń czy oświetlenia.

Projekt instalacji elektrycznej w mieszkaniu – podsumowanie

Powyższe zasady nie są trudne w realizacji. Można wręcz uznać je za intuicyjne. Łatwo jednak o nich zapomnieć, jeśli nie ma się kontaktu z techniczną stroną instalacji elektrycznych na co dzień. Dlatego zawsze można skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy nie tylko zajmą się montażem instalacji elektrycznej, ale pomogą w jej zaprojektowaniu.