DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Planujesz podróż do USA, Wielkiej Brytanii lub Australii? Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą laptopa lub dowolny, inny sprzęt wymagający ładowania z sieci, koniecznie sprawdź, jakie typy gniazdek elektrycznych występują w kraju, do którego się wybierasz. Pozwoli Ci to odpowiednio przygotować się do wyjazdu, a zarazem uniknąć sytuacji, w której nie będziesz mógł podłączyć swojego urządzenia do sieci.

Rodzaje gniazd elektrycznych – dlaczego jest ich tak wiele?

W przeszłości niemal każdy kraj opracowywał własne standardy dotyczące podłączania urządzeń do sieci elektrycznej. Nie było to dużym problemem, gdyż podróżowano względnie rzadko, a liczba sprzętów na prąd, które zabierano ze sobą za granicę, była znikoma. Czasy się jednak zmieniły, a różne rodzaje gniazd elektrycznych pozostały. Liczne próby ich ujednolicenia okazały się mało skuteczne. Pozostaje więc odpowiednio przygotować się do podróży, wyposażając w odpowiednią przejściówkę, która umożliwi połączenie np. „europejskiej” wtyczki z „amerykańskim” gniazdkiem.

Najpopularniejsze typy gniazdek elektrycznych

Co kraj to obyczaj – to popularne powiedzenie doskonale oddaje sytuację dotyczącą różnych rodzajów wtyczek prądowych stosowanych w poszczególnych regionach świata. Obecnie wyróżnia się kilkanaście typów kontaktów, różniących się pomiędzy sobą budową, napięciem czy wymaganym rodzajem wtyczki. Poniżej przegląd tych najpopularniejszych.

  1. Gniazda na wtyczki typu A – określane popularnie jako amerykańskie, przystosowane do wtyczek z płaskimi, równoległymi bolcami, z otworami. Takie typy gniazdek używane są w USA, Kanadzie, Meksyku czy Japonii, są kompatybilne z napięciem 110V. Typ B obejmuje te same wtyczki, wyposażone dodatkowo w bolec uziemiający.
  2. Gniazda do wtyczek typu C – czyli popularnych wtyczek europejskich Te rodzaje gniazdek elektrycznych spotykamy w naszych domach, miejscach pracy oraz innych obiektach. Wtyczka typu C nie ma uziemienia, a jedynie dwa bolce równoległe. Mianem wtyczki europejskiej z uziemieniem określany jest typ E – oba stosowane ze standardem napięcia 220-230V.
  3. Gniazda do wtyczek typu F – rodzaje gniazd elektrycznych przystosowane do wtyczek z uziemieniem typu „Schuko”. Zamiast tradycyjnego otworu na bolec uziemiający posiada 2 metalowe zapinki po bokach.
  4. Gniazda do wtyczek typu G – czyli tak zwane brytyjskie. Ma ona 3 prostokątne bolce ułożone w trójkącie, przy czym jeden bolec jest prostopadły w stosunku do pozostałych. Wewnątrz wtyczki znajduje się bezpiecznik. Powszechnie stosowane w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie i Cyprze, ale również w takich krajach jak Malezja czy Singapur.
  5. Gniazda do wtyczek typu I – typy gniazd elektrycznych umożliwiających podłączenie wtyczek z trzema płaskimi bolcami, stosowanych w Australii, Argentynie czy Nowej Zelandii. Jeden z bolców pełni funkcję uziemienia. Od wtyczki amerykańskiej różni się kątem ustawienia bolców.
  6. Gniazda do wtyczek typu H – popularne szczególne w Izraelu oraz krajach należących do Strefy Gazy rodzaje gniazdek. Wtyczka ma 3 okrągłe lub płaskie bolce ułożone w kształcie litery V. Przystosowana do napięcia 220 V.

Nie daj się zaskoczyć!

Oczywiście, nie są to wszystkie rodzaje stosowanych na świecie wtyczek, które wpływają na to, jakie typy gniazdek elektrycznych obowiązują w danym kraju. Warto jednak znać przynajmniej podstawowe modele, typowe dla najpopularniejszych państw oraz regionów. Pomoże to rozwiązać problem z doborem odpowiedniego adaptera do wtyczki i umożliwi bezproblemowe korzystanie z urządzeń elektrycznych na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *