DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Spalone gniazdko – jak naprawić?

Brak prądu w gniazdku to jeden z najczęstszych problemów dotyczących domowych instalacji elektrycznych. Jego przyczyny mogą być różne: przepalenie przewodów, ich poluzowanie, a także niewłaściwy dobór kontaktu do pomieszczenia. Jak naprawić gniazdko elektryczne samemu i kiedy najlepiej skorzystać z pomocy fachowca? Sprawdź nasz praktyczny poradnik.

Spalone gniazdko – problem nie tylko starych instalacji

Do przepalania gniazdek elektrycznych najczęściej dochodzi w domach wyposażonych w stare, liczące nawet kilkadziesiąt lat instalacje prądowe. Przyczyną jest zwykle zły stan techniczny przewodów oraz samych kontaktów. Współcześnie korzystamy z bardzo dużej liczby urządzeń elektrycznych, często o sporej mocy. Stare instalacje często nie są przygotowane na tak duży pobór prądu, przez co dochodzi co ich przegrzania, przepalania, a także innych usterek.

Jednak spalone gniazdko elektryczne to problem występujący nie tylko w starych domach – często na skutek przeciążenia instalacji może do niego dość również w nowym budownictwie. Wina może leżeć po stronie wadliwych urządzeń, niewłaściwego wykonania lub zabezpieczenia całej instalacji czy doboru nieprawidłowego gniazdka. Z tą ostatnią sytuacją mamy do czynienia np. w momencie, gdy w łazience umieścimy gniazdko zwykłe, zamiast bryzgoszczelnego.

Bezpieczna naprawa gniazdka elektrycznego

Częstym objawem przepalenia przewodów w gniazdku jest dym wydostający się z jego otworów. Co robić w takiej sytuacji? Jak naprawić spalone gniazdko? Przede wszystkim trzeba zachować spokój i odłączyć prąd, wyłączając odpowiedni bezpiecznik.

Następnie upewnij się, że w gniazdku rzeczywiście nie ma prądu, używając w tym celu próbnika. Jeśli po włożeniu go do gniazdka, nie zapala się czerwona lampka, oznacza to, że obwód został właściwie odłączony od sieci. Następnie ostrożnie zdejmij obudowę, odkręcając widoczne na niej śruby. Zanim zdemontujesz kostkę, dokładnie przyjrzyj się, w jaki sposób podłączone są przewody lub zrób zdjęcie. Wszystko po to, by, gdy już naprawisz spalone gniazdko, poprawnie przyłączyć wszystkie kable. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu miejsca, w którym będziesz pracował. Dobrze sprawdzi się latarka czołowa, która nie wymaga trzymania w dłoni, a do tego pozwala precyzyjnie doświetlać konkretne elementy.

Jak naprawić spalone gniazdko?

Za awarię w kontakcie mogą odpowiadać stykające się ze sobą przewody. Często zbyt duży zapas kabla w gniazdku odpowiada za powstawanie krótkotrwałych spięć lub nadmierne przegrzewanie elementów plastikowych, powodując ich stopienie. Najprostszym sposobem na to, jak naprawić gniazdko elektryczne będzie w takiej sytuacji rozkręcenie mocowań przewodów, a następnie skrócenie ich obcęgami i ponowna instalacja. Jeśli obudowa gniazdka została nadtopiona, należy ją wymienić lub zamocować całkowicie nowy kontakt.

A co jeśli po wykonaniu naprawy i zamocowaniu w ścianie kontakt przegrzewa się w dalszym ciągu? W takim przypadku problemem nie jest zwykle spalone gniazdko, a uszkodzenie obwodu elektrycznego. Najbezpieczniej zlecić przegląd doświadczonemu elektrykowi z niezbędnymi zezwoleniami, który sprawdzi wszystkie elementy instalacji, znajdzie i usunie przyczynę awarii.

Jak naprawić gniazdko elektryczne – luźne przewody

Brak prądu w gniazdku nie musi oznaczać przepalonych przewodów. Często zdarza się, że któryś z przewodów ulega poluzowaniu, przez co wydostaje się z uchwytu mocującego. W takiej sytuacji należy poluzować śrubę, a następnie poprawnie umieścić przewód w uchwycie i mocno dokręcić. Po zamocowaniu kontaktu w ścianie i upewnieniu się, że płynie w nim prąd, możesz z niego korzystać, podłączając różne urządzenia.

Naprawa gniazdka elektrycznego cena

Powyżej wyjaśniliśmy, jak naprawić spalone gniazdko w przypadku prostych usterek, jak poluzowanie lub przepalenie przewodów. Te czynności możesz – przy zachowaniu ostrożności i odrobinie umiejętności – wykonać we własnym zakresie. Jednak poważniejsze usterki, wymagające sprawdzenia lub naprawy instalacji elektrycznej, najlepiej powierzyć eklektykowi z odpowiednimi uprawnieniami. Cena naprawy gniazdka elektrycznego uzależniona jest od rodzaju problemu i czynności niezbędnych do jej usunięcia. Współpracując z nami, zyskujesz pewność, że kompleksowo i bezpiecznie naprawimy gniazdka w domu lub biurze, gwarantując profesjonalizm i indywidualne podejście do Twojego zlecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *