DAWsystem

ul. Dobrego Pasterza 110 lok. 86 31-416 Kraków
Telefon: 784 368 111
E-mail: biuro.dawsystem@gmail.com
Telefon całodobowy: 784 368 111

Wymiana instalacji elektrycznej – koszt, zakres prac

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna powinna bezpiecznie i niezawodnie działać przez lata. Czasami dochodzi jednak do problemów związanych z jej właściwym funkcjonowaniem. W przypadku ciągłych przepięć, częstych problemów z jej użytkowaniem lub innych usterek należy jak najszybciej wezwać specjalistę, który oceni jej stan i wskaże wady. Możliwe, że wystarczy naprawa konkretnego elementu instalacji, ale może się zdarzyć, że konieczna będzie jej całkowita wymiana. Jak przebiega remont instalacji elektrycznej i ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Kiedy modernizacja instalacji elektrycznej jest konieczna?

Przegląd, a często również późniejszy remont instalacji elektrycznej, jest konieczny w sytuacji, gdy elektryka w mieszkaniu czy domu zaczyna szwankować. Daje wówczas drobne, choć czytelne sygnały w postaci zwarć, spięć, tzw. wywalania bezpieczników albo konieczności wyłączenia jednego sprzętu, aby włączyć drugi. Jeśli zatem musisz wyłączyć np. lodówkę, by włączyć pralkę, to znak, że instalacja elektryczna jest mocno obciążona i należy ją jak najszybciej zmodernizować. Wizyta elektryka jest też obowiązkowa w sytuacji, gdy w gniazdku dymi, skwierczy i iskrzy. W takim przypadku nie czekaj, tylko skorzystaj z usług pogotowia elektrycznego. Tego typu problemy mogą być bardzo groźne i prowadzić np. do pożaru. O tym, że remont bądź całkowita wymiana instalacji elektrycznej jest konieczna, możesz się też przekonać, gdy w Twoim mieszkaniu występują częste zaniki prądu, podczas gdy u sąsiadów nie ma takiego problemu.

Wspomniane sytuacje zdarzają się najczęściej w starych domach i kamienicach, w których modernizacja instalacji elektrycznej nie była przeprowadzana od ok. 3 dekad. Warto przy tym zauważyć, że jeszcze 30 lat temu zapotrzebowanie mieszkańców na prąd było znacznie mniejsze niż obecnie. W domach nie było tylu urządzeń zasilanych elektrycznie, a i samo oświetlenie było innego rodzaju. Z tej przyczyny instalacje sprzed tego czasu były dostosowywane do ówczesnych warunków i wymagań użytkowników. Nic zatem dziwnego, że w kontakcie z nowoczesnymi technologiami mają one kłopot z utrzymaniem ciągłości przesyłu. Dla własnego bezpieczeństwa warto zatem zlecić przegląd elektryki w starym budownictwie, a w razie potrzeby przeprowadzić wymianę bądź remont instalacji elektrycznej.

Całkowita czy częściowa wymiana instalacji elektrycznej?

W sytuacji, gdy istniejąca instalacja jest solidna i zdolna do przenoszenia wszelkich dodatkowych obciążeń, nie jest konieczna całkowita, a jedynie częściowa wymiana instalacji elektrycznej lub naprawa konkretnych elementów systemu. O tym, z którym przypadkiem masz do czynienia, powinien zadecydować kompetentny specjalista. Warto przy tym mieć na uwadze, że niekiedy wskazany jest całkowity remont instalacji elektrycznej, nawet jeśli znajduje się ona we względnie dobrym stanie. Kompleksową modernizację warto przeprowadzić np. przy okazji generalnego remontu mieszkania, domu lub bloku, zwłaszcza w sytuacji, gdy prace tego typu były wykonywane dawno temu lub nigdy ich wcześniej nie wykonano. Profesjonalna wymiana instalacji elektrycznej zapewni spokój w tym zakresie na wiele kolejnych lat.

Jak wygląda wymiana instalacji elektrycznej?

Jakiekolwiek prace modernizacyjne i remontowe w obrębie instalacji elektrycznej powinny zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę o odpowiednich uprawnieniach. Zanim elektryk zabierze się do pracy, najpierw musisz przygotować odpowiednio mieszkanie bądź dom. Wynieś meble i sprzęty z pomieszczenia, a jeśli jest to niemożliwe, odsuń od ścian i stosownie zabezpiecz. W całym lokalu trzeba wyłączyć prąd głównym wyłącznikiem. Zaleca się też wywiezienie zwierząt z domu podczas prac remontowych. Dobrze, aby mieszkańcy również opuścili lokum na ten czas.

Elektryk powinien zadecydować, czy konieczna jest całkowita, czy też częściowa wymiana instalacji elektrycznej o charakterze punktowym. Na etapie planowania należy określić budżet i zakres prac, czyli np. chęć podłączenia dodatkowych gniazdek albo innego rozprowadzenia przewodów.

Jeśli posiadasz rozdzielnię z korkami topikowymi, to licz się z jej wymianą, ponieważ w nowej instalacji elektrycznej nie znajdzie ona zastosowania. Podobnie jest z przewodami aluminiowymi, które występują w instalacjach starego typu. Proces modernizacji elektryki trwa zazwyczaj od kilku dni do nawet dwóch tygodni, w zależności od powierzchni lokalu i zakresu prac.

Wymiana instalacji elektrycznej – koszt

Koszt wymiany instalacji elektrycznej zależy od kilku czynników (cennik usług elektrycznych), m.in. zakresu prac, stawek cenowych w danym regionie czy metrażu obiektu. Montaż przewodów to koszt ok. 5 zł za mb, instalacja gniazdka elektrycznego, telewizyjnego lub komputerowego to ok. 20 zł za punkt, a włącznika – ok. 10 zł. Montaż rozdzielni kosztuje ok. 200 zł, przewodów wraz z kuciem i usuwaniem starej instalacji – ok. 20 zł za mb, natomiast instalacja punktu oświetleniowego – ok. 50 zł. Standardowa wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu o powierzchni ok. 50 m2 wynosi zwykle minimum 3 000 złotych, a w przypadku skomplikowanych prac nawet kilkanaście tysięcy. Podobne prace w domku jednorodzinnym to wydatek rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *